پارس بلوک آویژه | منو


نحوه استفاده از لیکاپون

روش اول : لیکاپون در سطح

در این روش لیکاپون را تنها بر روی سطح گلدان و بسترهای کشت از پیش آماده شده می ریزیم. با توجه به اندازه گلدان، استفاده از هر سه اندازه ریز، متوسط و درشت امکان‏پذیر است.

مزایا:

زیبایی سطح بستر

جلوگیری از روان آب در هنگام آبیاری

رفع مشکل حشرات موذی

جلوگیری از تبخیر سطحی (مالچ)

کشت در لیکاپون

روش دوم: لیکاپون در لایه زهکش

۳ تا ۸ سانتی متر لیکاپون را بسته به عمق کشت و اندازه گلدان در لایه زیرین یا انتهای گلدان ریخته و سپس گیاه را بر روی آن کاشته تا با ایجاد لایه زهکش مناسب به رشد گیاه کمک نماید.

مزایا:

زهکش مناسب

کشت در لیکاپون

روش سوم: لیکاپون در سطح و زهکش

روش تلفیقی است از روش اول و دوم که گیاه می‏ تواند از مزایای این روش ‏ها بهره مند گردد.

مزایا:

زیبایی سطح کشت

زهکش مناسب

جلوگیری از روان آب سطحی

جلوگیری از تبخیر سطحی (مالچ)

رفع مشکل حشرات موذی

کشت در لیکاپون

روش چهارم: ترکیب لیکاپون در بستر کشت

در این روش بسته به اندازه گلدان و یا پوشش گیاهی باید از سایز مناسب لیکاپون در ترکیب با بستر کشت استفاده نمود.

مزایا:

کاهش وزن بستر کشت و گلدان

جذب رطوبت و کاهش نیاز آبیاری

تهویه مطلوب ریشه

کشت در لیکاپون

روش پنجم: لیکاپون در سطح، زهکش و ترکیب با بستر

بهترین روش استفاده از لیکاپون در کشت خاکی این روش بوده که ترکیبی است از روش‏ های پیشین.

مزایا:

زیبایی سطح کشت

زهکش مناسب

جلوگیری از روان آب سطحی

جلوگیری از تبخیر سطحی (مالچ)

رفع مشکل حشرات موذی

کاهش وزن بستر کشت و گلدان

جذب رطوبت و کاهش نیاز آبیاری

تهویه مطلوب ریشه

کشت در لیکاپون

روش ششم: لیکاپون در کشت‏های هیدروپونیک و آکواپونیک

این روش ‏ها به روش کشت بدون خاک و یا کشت در آب نیز موسومند. در این روش ‏ها کشت کاملا در لیکاپون و در آب انجام شده و مواد مغذی از طریق محلول در اختیار گیاه قرار می‏ گیرند.

مزایا:

سبکی بستر کشت

کنترل مراحل رشد

صرفه جویی در مصرف آب

کشت در لیکاپون

روش های اجرا

روش های اجرا با لیکاپون برای کاربردهای مختلف متفاوت است:

روش کشت با لیکاپون در گلدان های آپارتمانی: محیطی که می بایست در آن تعویض گلدان انجام پذیرد باید شرایط مناسب اعم از رطوبت کافی، دمای مناسب و ملایم و عدم جریان مستقیم هوا را داشته باشد.

دانه های درشت، متوسط و ریز لیکاپون را به صورت مجزا با آب گرم شستشوی کامل نموده و آن ها را در محلی تمیز و خشک قرار داده تا مقداری از رطوبت آن کاسته شود.

گیاه داخل گلدان را بر اساس سایز گلدان و در صورت امکان، از محل ساقه ما بین دو انگشت خود قرار داده و به آرامی گلدان را وارونه نمایید و با زدن چند ضربه به انتهای گلدان ریشه گیاه را به همران خاک اطراف آن از گلدان خارج نمایید.

داخل یک افشانه مقداری آب ولرم ریخته و از فاصله ۲۰ سانتی متری بر روی خاک و ریشه مه افشانی نمایید تا به آرامی خاک شکل خود را از دست داده و بتوان ریشه را تا حدودی از خاک عاری نمود.

ته گلدان یا Flower Box (جعبه گل) را جهت زهکشی بهتر بر اساس سایز گلدان از ۲ تا ۸ سانتی متر با دانه درشت پرنمایید.

چنانچه قصد دارید برای تغذیه گیاه از کمپوست استفاده نمایید حتما به خاطر داشته باشید که ته گلدان یا جعبه گل باید سوراخ داشته باشد و سپس ترکیبی از کمپوست با دانه ریز لیکاپون به نسبت دو به یک تهیه نمایید و  پس از مه افشانی کل مخلوط تهیه شده آن را به ضخامت ۲ الی ۳۰ سانتی متر بر اساس سایز گلدان بر روی دانه درشت قرار دهید. ازاین ترکیب به عنوان بستر ریشه استفاده می گردد، حتما به خاطر داشته باشید که چنانچه تصمیم دارید جهت تغذیه گیاه از کود کامل مایع استفاده نمایید حتما می بایست گلدان یا جعبه گلتان بدون سوراخ انتهایی گلدان باشد و ترکیبی از کود مایع و آب ولرم را هر ۲ الی ۳ ماه یکبار بر روی لیکاپون مه پاشی نمایید. ریشه گیاه را به آرامی بر روی بستر قرار داده و کمی از قسمت پایینی ریشه را با دانه ریز لیکاپون پر نمایید.

دانه متوسط را به آرامی و بدون آنکه به ریشه ها آسیبی وارد گردد در مجاورت ریشه قرار دهید و تا قسمت شروع ساقه را با دانه متوسط پر نمایید.

قسمت سطحی گلدان یا Flower Box را با هر سه سایز دانه می توان به صورت سلیقه ای تزئین نمود.

پس از کشت در لیکاپون بهتر است به مدت یک هفته هر روز گیاه را با آب ولرم مه پاشی نمود، البته شرایط آبیاری بر اساس نوع گیاه متفاوت است.

لیکاپون گلدان

روش کشت با لیکاپون در فضای سبز شهری، ساختمانی و محوطه سازی:

روش کشت با لیکاپون در فضای سبز شهری، ساختمانی و محوطه سازی کاملا مشابه روش قبل است با این تفاوت که سایز دانه بر اساس وضعیت ریشه هنگام کاشت (ریشه ظریف و یا ریشه قوی) متفاوت می باشد.

روش کشت با لیکاپون در ایجاد فضای سبز بر روی پشت بام (Roof Garden) و دیوار سبز (Green Wall) :

با توجه به افزایش روزافزون جمعیت و کاهش سرانه فضای سبز به ویژه در شهر های پر جمعیت، امروزه احداث فضای سبز بر روی پشت بام از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و مورد استقبال گسترده شهروندان واقع شده است. این موضوع با علم بر آن است که با توجه به آنکه وزن دیوار و بام سبز مستقیما بر روی سازه قرار دارد، این کار می بایست بسیار حساب شده و با استفاده از بستر مناسب و سبک و توسط افراد متخصص انجام پذیرد. در همین راستا بهترین بستر که تمام مشخصات مناسب برای این منظور را داشته باشد، لیکاپون است.

روش کشت با لیکاپون در کشت های گلخانه ای ، هیدروپنیک (Hydroponic) و آکواپونیک (Aquaponics) :

در کشتهای گلخانه ای و به ویژه هیدروپنیک و آکواپونیک، لیکاپون بستر بسیار مناسبی برای کشت است. سایز دانه مورد استفاده (درشت، متوسط، ریز) در بستر کشت موضوع بسیار مهم و حساسی می باشد که حتما می بایست به آن توجه ویژه ای نمود.

نکته دیگری که باید در این نوع کشت ها مورد توجه قرار گیرد آن است که بهتر است قبل از استفاده از لیکاپون در بستر کشت هیدروپنیک و آکواپونیک آن را با آب بسیار گرم شستشو داد و پس از آن در محیط کشت استفاده نمود.

لیکاپون