ليکا چيست

واژه ليکا از عبارت light expanded clay aggregate به معني دانه رس سبک منبسط شده گرفته شده است.اين دانه ها از انبساط خاک رس در کوره هاي گردان با حرارتي حدود ۱۲۰۰ درجه سانتيگراد بدست مي آيند. سبک دانه‌های لیکا ( پوکه صنعتی لیکا ) داراي شکل تقريبا گرد و سطح زبر و ناهموارند.رويه ميکروسکوپي خارجي دانه ها داراي خلل و فرج ريز و قهوه اي رنگ و بخش داخلي دانه ها داراي بافت سلولي سياه رنگ ميباشد. مجموعه اي از ويژگي هاي قابل توجه مانند وزن کم ،‌ هدايت حرارتي پايين ، افت صوتي مناسب ، مقاومت در برابر آتش،‌دوام و پايداري شيميايي و … سبب گسترش کاربردهاي اين سنگدانه هاي مصنوعي در صنعت ساختمان ، طرح هاي عمراني ،کشاورزي ، محيط زيست ،‌ راهسازي و … شده است.

 

تاريخچه ليکا در جهان

سبکدانه‌های طبيعی از سال‌های دور مورد توجه بشر بوده است. روميان در احداث معبد پانتئون و ورزشگاه کلوزيوم از نوعي سبکدانه استفاده کردند، در قرن ششم نيز در ساخت اوليه کليسای صوفيای استانبول سبکدانه بکار رفته است. در قرن دوم پس از ميلاد بود که مهندسين رومی سبکدانه پوميسی را در ساختمان پانتئون روم بکار بردند. پس از گذشت ۱۰۰۰ سال، سبکدانه در ساختمانی در واتيکان بکار رفت. کاربرد بتن سبکدانه پس از توليد سبکدانه‌های مصنوعی و فرآوری شده در اوايل قرن بيستم وارد مرحله جديدی شد. در حدود سال ۱۹۱۷، هايدی در کانزاس ايالات متحده، روش توليد صنعتی رس منبسط شده را با استفاده از کوره استوانه‌ای چرخان ابداع نمود و اين فرآورده "هايديت" نام گرفت. امروزه سبکدانه‌های مصنوعی به ويژه ليکا در کشورهای مختلف با نام‌های تجاری گوناگون توليد می‌گردد که نام برخی از کشورهای دارای اين صنعت و نام تجاری فرآورده‌های آن به شرح زير است: - دانمارک، نروژ، سوئيس، سوئد، آلمان، فنلاند پرتغال، انگليس و ايران به نام Leca، - چک و اسلواکي، لهستان و روسيه با نام Keramzite، - فرانسه با نام Argex، - ايتاليا با نام Laterlite، - اسپانيا با نام Liapour

 

تاريخچه ليکا در ايران

شرکت لیکای ایران از سال ۱۳۵۲ با مدیریت بخش خصوصی آغاز به کار نموده است. بهره‌برداری ابتدایی از واحد اول کارخانه لیکا به سال ۱۳۵۷ باز می‌گردد و تولید انبوه فرآورده در سال ۱۳۶۰ آغاز شده است. تولید این دانه‌ها در ایران تحت امتیاز لیکای بین‌المللی انجام می‌شو د و در حال حاضر این کارخانه دارای ۲ واحد تولید سبکدانه ( پوکه صنعتی ) مجموعا با ظرفیت اسمی ۶۰۰٫۰۰۰ متر مکعب در سال و ۳ بخش تولید بلوک سبک با ظرفیت اسمی مجموع ۳۵٫۰۰۰٫۰۰۰ قطعه در سال می‌باشد. همچنین آزمایشگاه ویژه کنترل کیفیت این بخش فرآورده‌ها را از نظر کیفی مورد بررسی دقیق قرار می‌دهد. طرح توسعه شرکت لیکا جهت احداث واحد دوم تولید سبکدانه (پوکه صنعتی) در شهریور سال ۱۳۸۲ آغاز و پس از ۲ سال تلاش متخصصین ایرانی در دی ماه سال ۱۳۸۴ به بهره‌‌برداری رسیده است. هم اکنون شرکت لیکای ایران بزرگ‌ترین واحد تولیدکننده لیکا در آسیای میانه و شرق آسیا می‌باشد.

 

ليکا در گلستان

- گروه تولیدی صنعتی پارس بلوک آویژه (تولید کننده بلوک های عایق صوتی و حرارتی با سبکدانه لیکا) گروه تولبدی صنعتی پارس بلوک آویژه به مدبریت آقای احمد محسنی، با شماره ثبت 69، نماینده رسمی شرکت لیکا در استان گلستان در شهر گرگان تاسیس و شروع به بهره برداری نموده است. چندی بعد به منظور جلب رضایت مشتری، تسهیل کار مشتریان و همچنین ایجاد اشتغال در استان، گارگاه تولیدی به منظور تولید بلوک های لیکا به بهره برداری رسید. گروه تولیدی صنعتی پارس بلوک آویژه توانسته است نیروی انسانی فنی و کارآمد جذب و پرورش داده و نیز کامل ترین مجموعه ماشین آلات به روز را در کارگاه تولیدی خود به کار گیرد.